Wrocławskie krasnoludki w obronie pszczół

W minioną sobotę rano wrocławskie krasnoludki na rynku miasta i sąsiednich zostały przystrojone w pszczele akcenty. Wszystkiemu towarzyszy pytanie: „Jeśli pszczoły znikną z powierzchni ziemi, kto będzie zapylał warzywa i owoce? Krasnoludki?!”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez wrocławskich wolontariuszy Greenpeace i ma zachęcić do udziału w akcji „Adoptuj pszczołę” i wspierania pszczół.

wrocławskie krasnoludki wspierają pszczoły

Akcja wolontariuszy Greenpeace sytuuje się na styku aktywizmu i działalności artystycznej. Dzięki przebraniu lubianych przez wszystkich sympatycznych krasnali wrocławskich, będących atrakcją turystyczną i symbolem miasta, wolontariusze chcą zwrócić uwagę na bardzo poważny problem, jakim jest trudna sytuacja pszczół i innych owadów zapylających wywołana działalnością człowieka – przede wszystkim stosowaniem szkodliwych pestycydów.

Pszczoły, podobnie jak bajkowe krasnoludki, są niewielkie, ale bardzo ciężko pracują. Pytanie, jak długo, gdyż działalność człowieka w bardzo negatywny sposób wpływa na pszczoły – zarówno te hodowlane, jak i dziko żyjące. Likwidując łąki i nieużytki pozbawiamy je miejsc, w których mogą odżywiać się i mieszkać; tworząc duże uprawy monokulturowe, zubażamy ich dietę, a stosując szkodliwe pestycydy – po prostu je zabijamy. Czas to zmienić i zacząć pomagać pszczołom! Choćby poprzez stronę adoptujpszczole.pl – mówi Małgorzata Żukowska, koordynatorka wrocławskiej grupy Greenpeace.

Dodaj komentarz