Ptaki w ogrodzie mogą czuć się lepiej niż w parku

Zagospodarowanie przydomowych ogródków w sposób przyjazny dla ptaków ma większy wpływ na różnorodność gatunków, niż sąsiedztwo parków, rezerwatów czy zarośniętych poboczy ulic – twierdzą biolodzy z USA. Na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie naliczono najwięcej gatunków ptaków, w ogrodach często pojawiały się drzewa i krzewy rodzące owoce i jagody. Ważne były też rośliny zimozielone i brak kotów.

ptaki w ogrodzie– Zaskoczyła nas różnorodność gatunków, jakie odkryliśmy w ogródkach u ludzi: było ich w sumie 36 – mówi prowadząca badanie Amy Belaire z University of Illinois w Chicago. Dodała, że w okolicach, gdzie ogródki są wyjątkowo przyjazne dla ptaków, gatunków było niemal dwa razy więcej niż w dzielnicach, w których ogródki nie są zagospodarowane w sposób atrakcyjny dla ptaków.

– Łączny efekt odpowiedniego zagospodarowania ogródków w dzielnicach domków jednorodzinnych ma większy wpływ na rozmaitość lokalnych gatunków ptaków, niż inne cechy krajobrazu – zaznacza Belaire.

Biolodzy doszli do tych wniosków po badaniach prowadzonych w okolicach Chicago, podczas czerwcowego szczytu sezonu lęgowego. Wędrując po 25 wybranych ulicach w dzielnicach znajdujących się w pobliżu rezerwatu leśnego w Hrabstwie Cook Belaire zatrzymywała się co 100 metrów, by na podstawie obserwacji i nasłuchiwania oceniać liczebność i przynależność gatunkową obecnych tam ptaków.

Jej współpracownicy oceniali też cechy ogródków pod kątem dostosowania do potrzeb ptaków: sprawdzali, czy są tam obecne krzewy rodzące jagody, rośliny zimozielone i inne, określone gatunki drzew. Uwzględniali karmniki, poidła i oczka wodne, sprawdzali też, czy są tam obecne koty i psy. Szczegółowe informacje zbierali chodząc od posesji do posesji i prosząc właścicieli o wypełnianie kwestionariuszy.

Ogródki to teren prywatny, dlatego ich wpływ na populację ptaków nie był dotychczas badany – zaznacza Emily Minor z UIC. Jak dodaje, wielu Amerykanów projektując ogrody specjalnie stara się stworzyć dobre warunki dla ptaków.

Źródło: PAP

One thought on “Ptaki w ogrodzie mogą czuć się lepiej niż w parku

  • 23 czerwca 2016 o 07:58
    Permalink

    W moim ogródku jest dużo ptaszków, uwielbiam je wszystkie, oprócz hałaśliwych, dominujących strok, które przeganiają mniejsze ptaki.

Dodaj komentarz