Ptaki w ogrodzie mogą czuć się lepiej niż w parku

Zagospodarowanie przydomowych ogródków w sposób przyjazny dla ptaków ma większy wpływ na różnorodność gatunków, niż sąsiedztwo parków, rezerwatów czy zarośniętych poboczy ulic – twierdzą biolodzy z USA. Na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie naliczono najwięcej gatunków ptaków, w ogrodach często pojawiały się drzewa i krzewy rodzące owoce i jagody. Ważne były też rośliny zimozielone i brak kotów.

ptaki w ogrodzie– Zaskoczyła nas różnorodność gatunków, jakie odkryliśmy w ogródkach u ludzi: było ich w sumie 36 – mówi prowadząca badanie Amy Belaire z University of Illinois w Chicago. Dodała, że w okolicach, gdzie ogródki są wyjątkowo przyjazne dla ptaków, gatunków było niemal dwa razy więcej niż w dzielnicach, w których ogródki nie są zagospodarowane w sposób atrakcyjny dla ptaków.

– Łączny efekt odpowiedniego zagospodarowania ogródków w dzielnicach domków jednorodzinnych ma większy wpływ na rozmaitość lokalnych gatunków ptaków, niż inne cechy krajobrazu – zaznacza Belaire.

Biolodzy doszli do tych wniosków po badaniach prowadzonych w okolicach Chicago, podczas czerwcowego szczytu sezonu lęgowego. Wędrując po 25 wybranych ulicach w dzielnicach znajdujących się w pobliżu rezerwatu leśnego w Hrabstwie Cook Belaire zatrzymywała się co 100 metrów, by na podstawie obserwacji i nasłuchiwania oceniać liczebność i przynależność gatunkową obecnych tam ptaków.

Jej współpracownicy oceniali też cechy ogródków pod kątem dostosowania do potrzeb ptaków: sprawdzali, czy są tam obecne krzewy rodzące jagody, rośliny zimozielone i inne, określone gatunki drzew. Uwzględniali karmniki, poidła i oczka wodne, sprawdzali też, czy są tam obecne koty i psy. Szczegółowe informacje zbierali chodząc od posesji do posesji i prosząc właścicieli o wypełnianie kwestionariuszy.

Ogródki to teren prywatny, dlatego ich wpływ na populację ptaków nie był dotychczas badany – zaznacza Emily Minor z UIC. Jak dodaje, wielu Amerykanów projektując ogrody specjalnie stara się stworzyć dobre warunki dla ptaków.

Źródło: PAP

One thought on “Ptaki w ogrodzie mogą czuć się lepiej niż w parku

  • 23 czerwca 2016 o 07:58
    Permalink

    W moim ogródku jest dużo ptaszków, uwielbiam je wszystkie, oprócz hałaśliwych, dominujących strok, które przeganiają mniejsze ptaki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *