Pędraki szkodzą trawnikom

W naszym środowisku istnieją owady, czasem nawet te pod ochroną, które w początkowej fazie rozwoju, gdy są jeszcze larwami, bywają bardzo szkodliwe dla naszych trawników. Larwy te, zwane pędrakami, żyją w glebie, w próchniejącym drewnie, a nawet w kale zwierząt roślinożernych.

Gdy z jaj owadów złożonych w glebie wylęgają się larwy, rozpoczyna się ich żerowanie, co powoduje podgryzanie korzeni trawy, którymi się żywią. Głodne larwy podgryzają korzenie nie tylko trawy, niektóre z nich lubują się w burakach, ziemniakach czy też w lnie. Trawniki, w których żerują pędraki, zaczynają przybierać nieładną, najpierw żółtą, a potem brunatną barwę z powodu obumierania trawy.

jelonek-rogaczO jakich owadach mowa? Głównie jest to rohatyniec nosorożec, chrabąszcz majowy, guniak czerwczyk czy też skądinąd przepiękny jelonek rogacz, który z wielu powodów został w Polsce prawie doszczętnie wytępiony, z racji czego jest obecnie gatunkiem chronionym.

Owady te w poszukiwaniu miejsca na złożenie jaj w ogrodzie, wybierają niestety miejsca, gdzie rośnie dużo zdrowych, dobrze odżywionych roślin. Nic więc dziwnego, że upodobały sobie trawniki, zwłaszcza te zadbane, gdzie jest dużo pokarmu dla przyszłego potomstwa.

Jak rozpoznać, że to właśnie szkodliwy pędrak? Jest on gruby, biały, wygięty, przybierający literę C. Ma dobrze rozwinięte odnóża tułowiowe oraz twardą, brązową głowę z silnym aparatem gryzącym, który tak sprawnie podgryza od spodu nasze rośliny. Na szczęście pędraki są nieruchawe, więc jeśli rozkopując ziemię trafimy ja takiego osobnika, bez problemu możemy się z nim rozprawić.

Na początku żerowania, gdy trawnik jest fragmentami żółty, można mylnie ocenić sytuację, odczytując to jako zniszczenie trawy wynikające z okresu suszy. Jednak na przełomie lata i jesieni uszkodzenie trawnika jest już wyraźne – wystarczy pociągnąć trawę tam, gdzie jest ona brązowa i jeśli trawnik z łatwością oddzieli się od gleby, to znak, że wcześniej żerowały tu pędraki.

pędraki szkodzą trawnikom

Co zrobić, aby larwy te nie rozgościły się u nas na dobre? Należy często grabić trawniki, aby trafić na nie i zbierać. Szczególnie czujni powinniśmy być wiosną, bo właśnie wtedy dorosłe samice składają jaja. Prócz grabi korzystajmy też z aeratorów sandałowych – chodząc w nich po podlanym wcześniej trawniku, doskonale go napowietrzamy, uprzykrzając jednocześnie życie pędrakom.

Chrząszcze z trudem składają jaja w darni o gęstym, zadbanym, rozrośniętym systemie korzeniowym, dlatego warto dbać o trawnik.

Pędraki można znaleźć nie tylko w trawnikach, ale i na rabatkach czy też w warzywniakach. Dlatego odchwaszczając glebę, sprawdzajmy czy nie żyją w niej niechciane larwy, nie zapominajmy też o przekopywaniu w suche dni ziemi, dzięki czemu dotleniamy ją i przesuszamy – przy okazji zbieramy znalezione larwy czy też jaja, a te, których nie zauważymy i tak zginą na powierzchni ziemi.

Naturalnymi wrogami pędraków są oczywiście ptaki, krety czy też ryjówki. Jeśli więc nie chcemy być osamotnieni w walce ze szkodnikami, pozwólmy zadomowić się w ogródku naszym sprzymierzeńcom.

Dodaj komentarz