Ogród źródłem relaksu

Właściwa pielęgnacja roślin sprawi, że wiosną i latem będziemy mogli komfortowo wypoczywać na naszym prywatnym łonie natury. Aby we własnym ogrodzie stworzyć prawdziwie relaksującą aurę, podczas projektowania ogrodu kierujmy się zmysłami. Wiele osób wypoczywających na świeżym powietrzu nie dostrzega przemyślanych zasad projektowania ogrodu. Czas więc na kilka podpowiedzi.

Dotyk

By poczuć kontakt z ziemią dobrze jest zatroszczyć się o kawałek wypielęgnowanego trawnika, po którym można chodzić boso czy nawet się na nim położyć. Uświadomienie sobie ogromu i niezwykłości ziemi z która wchodzi się w bezpośredni kontakt ma w sobie coś z kosmicznego doznania katharsis i może być niezwykle relaksujące.

trawa relaksuje

Wzrok

Kontrastowe zestawienia przyciągają wzrok, jednak jeśli chodzi o uspokojenie i zrelaksowanie najlepiej sprawdzają się roślinne kompozycje zbudowane harmonijne, dobrane na zasadzie podobieństw w wyglądzie roślin. Mogą one być zróżnicowane, by widok nie był nudny, jednak powinny łagodnie przeplatać się ze sobą łącząc różne barwy i faktury liści, kwiatów czy wielkości i kształty całych roślin.

kolory w ogrodzie

Węch

Delikatnie pachnące rośliny wywołują pozytywne skojarzenia. Bardzo dobrze odbierany jest zapach lawendy, konwalii czy kocimiętki. Rośliny należy stosować z umiarem, w pewnym oddaleniu od wypoczywającego, by zapach nie stał się drażniący.

lawenda w ogrodzie

Słuch

Niezwykle pożądanym elementem w ogrodzie (ale i we wnętrzach), wspomagającym osiągnięcie relaksu jest woda w każdej postaci. Może to być szemrzące źródełko czy kapiąca fontanna. Zmysł słuchu można też pobudzić używając odpowiednich roślin, np. szumiących traw czy szeleszczących na wietrze brzóz.

szum fontanny relaksuje

Źródła: newseria.pl

Dodaj komentarz