Miejskie Ogrody – wystawa interaktywna w Krakowie

7 listopada 2016 roku rozpoczęła się w Krakowie wystawa Miejskie Ogrody. Jej organizatorzy postawili sobie za cel przekonanie mieszkańców miast, że w miejskich warunkach możliwe jest nie tylko ogrodnictwo, ale także posiadanie jadalnych upraw. Są oni przekonani, zakładanie ogródków balkonowych czy też okiennych farm da namiastkę wymarzonego ogrodu, a także umożliwi dostęp do świeżych warzyw, ziół a nawet owoców.

Mobilna instalacja „Miejskie ogrody”

Ekspozycje tej wyjątkowej wystawy będzie można podziwiać od 7 do 21 listopada w Galerii Kazimierz w Krakowie. Przedstawione tam rozwiązania, pozwalające na efektywne prowadzenie miejskich upraw, przygotowane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa i bioróżnorodności, dzięki czemu przyszłe uprawy będą pełnowartościowe i bezpieczne dla lokalnego środowiska.

Miejskie Ogrody wystawa interaktywna

Zakładanie w miastach ogrodów jadalnych to coraz popularniejszy trend na świecie.  Ogrodnictwo miejskie niesie za sobą znacznie większy potencjał niż tylko relaks na łonie natury. Rozwijanie suwerenności żywnościowej poprzez lokalne społeczności jest odpowiedzią na coraz gorszy stan środowiska naturalnego oraz trudną sytuację zrównoważonego rolnictwa, co ma związek z przemysłową produkcją żywności. Ogrody społecznościowe to jeden z pomysłów, dzięki któremu okazało się możliwe stworzenie miejsca do prowadzenia wspólnych lokalnych upraw przez mieszkańców, a ponadto spotkań kulturalnych i realizacji inicjatyw oddolnych.

W trakcie trwania wystawy odbędą się warsztaty i prelekcje. Nasi prowadzący to: Anna Chomczyńska-Czepiel – upcykling ogrodowy, Beniamin Lazar – ogrodnictwo miejskie, kompostowanie, permakultura. Łukasz Nowacki – pszczelarstwo, zielone dachy, farmy okienne,  ogrodnictwo balkonowe. W trakcie wystawy będą wyświetlane krótkie filmy, a najmłodsi uczestnicy będą mogli zagrać w gry dotyczące tematyki żywności. Uczestnicy otrzymają ulotki z praktycznymi poradami.

Wystawa Miejskie ogrody towarzyszy międzynarodowemu projektowi „Jedz lokalnie, myśl globalnie!”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W projekt ten zaangażowało się dwanaście miast europejskich, a także Burkina Faso i Senegal. W ramach projektu przygotowano program edukacyjny dla uczniów szkół wszystkich etapów, którzy już niedługo zaczną podejmować samodzielne konsumenckie decyzje.

Wystawa przygotowana została przez Polską Zieloną Sieć oraz Fundację Otwarty Plan.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Dodaj komentarz