Królowa jednej nocy – krótki żywot piękna

Królowa jednej nocy, czyli Epiphyllum to kaktus rodem z tropikalnych dżungli, który cudownie zakwita, zachwycając swoim pięknem tylko przez jedną noc, po to, by przed świtem zwiędnąć, jakby nie chciał dzielić się ze światem swoim pięknem.

Epiphyllum tworzące kanciaste, zwisające pędy o długości 80-90 cm, kwitnie zjawiskowymi, dużymi, oszołamiająco pachnącymi kwiatami o barwie różnej, zależnej od odmiany, nie tylko białej, ale i żółtej, pomarańczowej, różowej, czy też liliowej i karminowej. Najczęściej zakwita w okresie wiosenno-letnim, bywa też że powtarza kwitnienie jesienią. To co je charakteryzuje Epiphyllum i wyróżnia wśród innych roślin kwitnących, to długość życia przecudnej urody kwiatów pojawiających się na roślinie. Jest to zaledwie kilka godzin. Kwiat w pełni rozwija się nocą, a gdy nadejdzie poranek, kwiat kończy swój żywot.

 

Epiphyllum jako roślina pokojowa

Mimo, że Królowa jednej nocy jest rośliną egzotyczną, możemy w domu uprawiać jedną z jej krzyżówek. W najcieplejsze miesiące roku, czyli od maja do września, można znaleźć dla niej miejsce na balkonie czy też tarasie lub w ogrodzie. Ważne by było to stanowisko lekko zacienione i przewiewne. Jeśli latem Epiphyllum pozostaje w pomieszczeniu zamkniętym, należy ustawić ją w jasnym miejscu, gdzie pada rozproszone światło. Tak więc optymalne dla rośliny tej miejsce to wschodnie okno. W zbyt ciemnym pomieszczeniu roślina przybiera jasnozielony kolor, a pędy stają się kruche, wąskie i wydłużone.

Królowa najlepiej czuje się w temperaturze pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Wraz z nadejściem jesieni należy wstawić roślinę do pomieszczenia. Wchodzi wtedy w stan spoczynku, warto więc zapewnić jej temperaturę w granicach 8 do 10 stopni, pilnując, aby temperatura nie spadła poniżej tych wartości.

Epifilum, jak każda roślina kaktusowata, nie lubi wapnia w wodzie, dlatego należy warto podlewać ją miękką wodą. Podlewanie wodą zasobną w jony wapnia skutkuje osadzaniem się minerałów na roślinie, wpływając negatywnie na jej rozwój. Od wiosny do jesieni należy podlewać roślinę obficie, choć niezbyt często, a jesienią i zimą ograniczać dostarczanie wody. Dla poprawy kondycji Epiphyllum należy w czasie intensywnej wegetacji nawozić roślinę pożywką dedykowaną kaktusom. Podobnie jest w przypadku wyboru ziemi, w której będzie rosła Królowa – najlepiej posadzić ją w specjalnej mieszance dla kaktusów.

Jeśli chcemy doczekać się wyjątkowych kwiatów Epiphyllum, powinniśmy rozważnie przycinać roślinę, która dzięki temu wytwarza więcej nowych pędów. Mianowicie należy pamiętać o tym, że kwiaty wytwarzają tylko pędu dwu i trzyletnie.

Dodaj komentarz