Bodziszek – wdzięczna bylina

Bodziszek, to roślina o wielu odmianach, która nie wymaga specjalnego traktowania, jest trwała i dekoracyjna od wiosny po jesień. W naturalnych warunkach świetnie czuje się zarówno w Europie, Azji jak i Ameryce, gdzie w sumie rozpoznano około czterysta gatunków rodziny bodziszkowatych. W naszym kraju również rośnie dziko kilkanaście z nich, często też goszczą w naszych ogrodach, zwłaszcza naturalistycznych i wiejskich.

Ich atutem są liście zebrane w gęste kępy o różnej wysokości, o pięknie wykrojonych kształtach, czasem mocno powycinanych, a czasem prawie okrągłych, mnie lub bardziej omszałych, w zależności od gatunku. Gdy nadchodzi jesień, wiele bodziszków przebarwia się na pomarańczowo lub czerwono. Liście niektórych bodziszków wydzielają charakterystyczny, korzenny, przyjemny zapach, który jednocześnie nie jest miły komarom i ślimakom.

bodziszek kwitnący na niebiesko

Gdy nadchodzi lato, bodziszki zakwitają uroczymi, drobnymi pięciopłatkowymi kwiatuszkami o średnicy kilku centymetrów. Ich barwa również uzależniona jest od gatunku, może być niebieska, fioletowa, białą lub różowa czy też czerwona. Czasem płatki kwiatków bodziszka zdobione są  wyraźnymi żyłkami, co dodatkowo podkreśla ich urok.

Latem bodziszki wydają mnóstwo drobnych, ale bardzo dekoracyjnych kwiatów (o średnicy 2-5 cm) – różowych, czerwonych, niebieskich, fioletowych lub białych. Niekiedy ich płatki są żyłkowane. Późnym latem w miejsce kwiatów pojawiają się torebki nasienne, które po czasie pękają, z impetem rozsiewając nasiona. Jeśli uda nam się pozbierać te nasiona, możemy dzięki nim rozmnożyć nasze bodziszki. Można też powiększać ich kolekcje dzięki podziałowi w okresie wiosennym rozrośniętych kęp, które nadają się do tego najlepiej po dwóch, trzech latach.

bodziszek zadarniającyJeśli chodzi o pielęgnację bodziszków, to nie ma tu jednej reguły, a to dlatego, że nie wszystkie gatunki tej rośliny mają te same wymagania. Dlatego też bodziszek jest tak lubiany przez ogrodników – dzięki różnorodności jego gatunków można wybrać te najodpowiedniejsze dla naszego ogrodu, dla warunków w nim panujących i dla aranżacji, jaką akurat zaplanowaliśmy dla naszego zielonego zakątka. Jedne wolą słoneczne stanowisko, inne półcień, jeszcze inne doskonale czują się w cieniu. Podobnie rzecz się ma z wilgotnością gleby – niektóre bodziszki dobrze znoszą suchą ziemię, inne wolą stanowisko wilgotne.

Bywają odmiany niziutkie o wysokości 10 cm, tworzące piękne zadarniające dywany, są też zwarte kępy średniej wysokości lub bardzo wysokie, metrowe gatunki, które są mocnym akcentem kwiatowej rabaty. Z powodu różnorodności gatunków bodziszka warto poznać dokładne preferencje i pokrój konkretnego gatunku jeszcze przed zakupem sadzonki, aby być pewnym, że znajdzie on odpowiednie warunki, aby bujnie rosnąć i pięknie kwitnąć w miejscu, jakie dla niego przeznaczyliśmy w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz